Mean Well OWA-90E-30 OWA-90E-30 Bench PSU 30V DC 3A 90W IP67
Image Representative of Range
MPN
OWA-90E-30
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well OWA-90E-30 is a 90 W external bench power supply unit with a fixed output voltage of 30 V DC and a current rating of 3 A. Designed for efficient external power delivery, this switching power supply is ideal for desk applications requiring stable voltage. It is commonly used in laboratories, testing environments, and equipment that demands consistent DC supply.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 80-264V AC
Output Current 3A
Power Rating 90W
Connection Cable + connector
Height 37.50mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 171.00mm
Max. output current 3A
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 1 Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Weight 920.00g
Width 63.00mm